Ekşi Maya ve Biz

 

Ekşi Maya’nın Peşinde!

 

Ekşi maya biz de bir saplantı haline geldi herhâlde. İmalathanemiz’in bir dili olsa da konuşsa, ustalarımızla gizli röportajlar yapılsa da gerçekleri bir bir anlatsalar. Hadi ekmek, pizza, börek ve poğaça çeşitlerinde ekşi maya denemekten yana sorun yok ama Kalburabastı tatlısında denemek nedir ya? Utanmasak içtiğimiz Türk kahvelerinin içine bile ekşi maya koyacağız. (Aslında fena fikir değilmiş. Kahve çekirdeklerini ekşi maya ile 24 saat oda sıcaklığında fermante edip sonra çekip kahve yapsak nasıl olur acaba? Ustam haftaya şunu bir deneyelim ya.) Gördüğünüz gibi ekşi maya ile kafayı bozmuş bulunmaktayız. Bu yüzden B&B mağazalarında deneyeceğiniz tüm hamur işlerinde ister sevin ister sevmeyin ekşi maya var. Sonra bu tazelik, çıtırlık, ağızda kalan aroma, doğallık nereden geliyor , yedikten sonra neden midemizde bir yanma oluşmuyor, neden uzun süre tok kalıyoruz diye bize sormayın!

 

Neden Ekşi Maya

Bugün hanginizde dışarıdan bir pizza yediğinizde veya bir çok pastaneden hamur işi yediğinizde midenizde bir yanma olmuyor veya hamur sanki böyle midenize oturmuş gibi olmuyor? İşte bunun ana sebeplerinden biride endüstriyel mayalar!

Ekşi maya diyince hemen aklınıza “çok ekşi, sert,keskin” bir tad geliyor ama bu yanlış! Ekşi maya ile hazırlanan her ürün ekşi olmak zorunda değil!

Ekşi maya, binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir ve faydaları saymakla bitmez.

“Hamur kilo aldırır” doğru bir söylem değildir. Endüstriyel mayalar’ı vücut parçalamakta sıkıntı yaşar bu yüzden hızlı bir insulin salınımı yapar, kan şekeriniz hızla yükselir. Ekşi maya’da ise yavaş bir insulin salınımı sağlanır, kan şekeri hemen yükselmez. Glisemik indeksi düşüktür. Ekşi maya bu yüzden çok daha az kilo aldırır ve kan şekerinizi hızla yükseltmediği için çok sağlıklıdır.

İçeriğinde doğal bakteri ve mantar bulundurur bu yüzden probiyotiktir. Bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korunmada yardımcı olur.

Ekşi mayalı ürünler daha geç bayatlar, daha aromatiktir. Soğuk bir pizza  veya kruvasan normalde yenilemez. Hamuru çok kötü olur. Fakat ekşi mayalı bir hamur ürünü soğukken de yenilebilir.

Dışarı’da hamur işi yediğinizde hemen karnınız şişiyor, patlamış gibi oluyorsunuz ama sonra hemen kısa bir süre sonra tekrar acıkıyorsunuz değil mi? Ekşi mayalı bir hamur yediğinizde ise sizi tok tutar ve kısa bir süre içinde tekrar acıkmazsınız.

Ekşi maya, buğdaydaki gluteni parçalar ve gluten miktarını en az seviyeye indirir. Gluten hassasiyeti olan kişilerce tercih edilmektedir.

B&B mağazalarından ürün satın alın veya almayın ama mutlaka dışarıda ve evinizde hamur işlerinde mutlaka ekşi maya’yı tercih edin. Toz halinde marketlerde satılan ekşi maya gerçek ekşi maya değildir. Bu tuzağa asla gelmeyin. Evinizde kendinizde çok basit bir şekilde ekşi maya yapabilir ve besleyebilirsiniz. 

Not : Biz sadece kruvasanda ekşi mayanın (%25) yanında %0.05 oranında yaş maya’yı 24 saat fermente ederek kullanıyoruz. Sizlerde eser miktarda sadece hamuru biraz daha kabartmak için 12 saat üzeri fermente edilen (Biz buna poolish yada biga diyoruz) yaş veya kuru maya kullanabilirsiniz. Unutmayın hamur işlerinde kilit nokta sıcak ve soğuk fermantasyon 😊